Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo Logo Akademii Morskiej: czerwony gryf w złotej koronie, z żółtym dziobem, zwrócony w prawo
Logo wydziału
Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Szczecinie

Unia Europejska

3 marca zmarł dr hab. inż. Julian Niebylski, prof. PS i AMS, w latach 2012-2017 wykładowca Wydziału Nawigacyjnego na kierunku geodezja i kartografia.

Fot.: Prof Julian Niebylski

Prof. Julian Niebylski urodził się 12 marca 1930 r. w Horodyszczu Wielkim k. Tarnopola. W 1958 r. ukończył studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH w Krakowie, tam też uzyskał w 1976 r. stopień doktora, a w 1986 r. – doktora habilitowanego. W 1958 r. rozpoczął pracę w Szczecińskim Okręgowym Przedsiębiorstwie Mierniczym (od 1974 r. Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Szczecinie), gdzie był kolejno kierownikiem zespołu pomiarowego, kierownikiem grupy robót, naczelnym inżynierem i kierownikiem Zakładu Metrologii Okrętowej. Od 1965 do 2005 roku wykładowca przedmiotów geodezyjnych na Politechnice Szczecińskiej (w 1993 r. powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego PS). W latach 2012-2017 wykładał geodezję inżynieryjną na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Szczecinie. Autor i współautor prawie setki prac i artykułów naukowych. Twórca dyscypliny naukowej „Metrologia Okrętowa”, wynalazków związanych z zastosowaniem technik pomiarowych w budowie statków oraz norm ISO dla procedur w metrologii okrętowej. W 1991 roku, z chwilą likwidacji OPGK Szczecin, założył własną spółkę „Geometr” specjalizującą się w obsłudze geodezyjnej budowy statków. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem im. Gabriela Narutowicza Akademii Inżynierskiej w Polsce za liczne zasługi w metrologii okrętowej, budowie statków i ich obsłudze geodezyjnej.
Profesor Niebylski wykształcił doskonałą kadrę specjalizującą się w metrologii okrętowej, uznawaną w całej Europie. Opracował nowe, oryginalne technologie geodezyjne lub adaptował istniejące do wykonywania pomiarów w specyficznych warunkach lokalnych, np. na pochylni, w doku pływającym lub na statku znajdującym się na pełnym morzu. Wiele z Jego prac naukowych ma rangę prac pionierskich nie tylko w metrologii okrętowej, lecz także ogólniej - w  geodezji inżynieryjnej. Osiągnięcia naukowe Profesora znalazły praktyczne zastosowanie w obsłudze procesów technologicznych w Stoczni Szczecińskiej.
Pogrzeb odbędzie się w środę 10.03:
Kaplica na Cmentarzu Centralnym, godz. 13:00 – wystawienie urny.
Pochówek - kwatera 105 A.
Cześć Jego pamięci!

Dziekan Wydziału Nawigacyjnego
Akademii Morskiej w Szczecinie
dr hab. inż. st. of. Paweł Zalewski, prof. AMS
 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę